International Press Agency

Seçim Günlüğü: Sandığa 33 gün kaldı

22 Mayıs

24 Haziran’daki seçimleri izlemek için Türkiye’ye davet edilen AGİT ilk temaslarının ardından yayınladığı raporunda gözlemci sayısının artırılmasını önerdi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, parti kurucularından Yusuf Halaçoğlu’nun, İzmir ya da Ankara’dan aday olmak istediğini belirterek, “Genel başkan yardımcılarımızın altına onu koysak olmazdı. Koskoca abimi. Dolayısıyla ‘Beni affedin’ dedi. Ben de o karara saygı duydum” dedi.

İYİ Parti’de milletvekili listesinde yer verilmeyen Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, “Listede yer almasam da bütün varlığımla hiçbir küskünlük göstermeden bu yolda mücadeleye devam edeceğim. Çocuklarımıza emin bir gelecek için çalışacağım” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı manifestoyu eleştirerek, “Manifestoda tükenmişlik sendromu yaşıyorlar. Bu defteri kapatmanın zamanı geldi ve geçti. 24 Haziran akşamı bu defteri kapatacağız. Arkadaşı torun sevmek üzere evine göndereceğiz” dedi.

21 Mayıs 2018

AKP’de mevcut milletvekillerinden 167 kişi listeye giremedi. TBMM’de 316 sandalyesi bulunan AKP’de aday olmayanlarla birlikte 149 milletvekili liste dışında kalmış oldu. Burhan Kuzu, Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner listeye giremedi. Metiner, “Erdoğan’a biatsa biat, itaatse itaat” çıkışıyla gündem olmuştu. Başbakan Yardımcısı Şimşek, Maliye Bakanı Ağbal, Ekonomi Bakanı Zeybekci listede yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gazilik ünvanı verilmesi için yasa teklifi hazırlayan Metin Külünk de listeye giremedi. Listeye giremeyen isimlerden bazılarının Meclis dışından bakan yapılabilecekleri belirtiliyor. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici AKP listelerinde, Ankara 2. bölge 1. sıra adayı yapıldı.

Başbakan Yıldırım; bakanlardan, Jülide Saroğlu, Mevlüt Çavuşoğlu, Veysel Eroğlu, Hakan Çavuşoğlu, Recep Akdağ, Abdulhamit Gül, Berat Albayrak, Nurettin Canikli, Süleyman Soylu, Fatma Betül Sayan Kaya, Numan Kurtulmuş, Mehmet Özhaseki, Fikri Işık listede. Böylece bu isimlerin önümüzdeki dönemde kabinede olması beklenmiyor. Bülent Arınç’ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç, İstanbul 3. bölge 11. sıradan aday. Eski Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, AKP Erzurum 3. sıradan aday.

CHP’nin aday listesi açıklandı. Abdüllatif Şener Konya’dan aday gösterildi. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin önerdiği bazı isimler de listeye girdi. Tutuklu bulunan eski İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, eski CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, KHK ile üniversiteden ihraç edilen anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun da CHP’in milletvekili aday listesinde yer aldı.

Ayrıca, İYİ Parti’ye katılan, daha sonra yeniden partilerine dönen 15 milletvekiline aday listesinde yeniden yer verildi. Aralarında Haluk Pekşen, Mustafa Balbay, Eren Erdem, Barış Yarkadaş, Zeynep Altıok, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Hüsnü Bozkurt, Necati Yılmaz, Hilmi Yarayıcı, Niyazi Nefi Kara, Elif Doğan Türmen ve İlhan Cihaner’in de bulunduğu bazı milletvekilleri aday listesinde yer almadı. Eskişehir’den milletvekili adaylığı başvurusu yapan gazeteci İrfan Değirmenci listeye girmedi. Deniz Baykal Antalya 1. sıradan aday gösterildi.

İYİ Parti’nin listesinde en dikkat çekici isim Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun aday olamaması oldu. Gazeteci Mehmet Tezkan İYİ Parti’den İzmir 1. bölge 3. sıradan milletvekili adayı olarak gösterildi.Demokrat Parti’nin Genel Başkanı Gültekin Uysal, İyi Parti’den Afyon 1. Sıra adayı oldu. İyi Parti listesinde sürpriz isimlerden biri Süleyman Demirel’in doktoru Aylin Cesur. Cesur, İyi Parti’den, Demirel’in memleketi Isparta’dan aday.İyi Parti listesinde Salim Ensarioğlu Diyarbakır adayı, ANAP’li eski Bakan Ahat Andican İstanbul adayı olarak dikkat çekiyor. Kamu-sen eski başkanı İsmail Koncuk Adana’dan, Şengül Hablemitoğlu ise İzmir’de vekil adayı.

HDP’de en dikkat nokta Sırrı Süreyya Önder’in aday gösterilmemesi oldu. Önder, “Türkiye’nin tüm emek ve demokrasi güçlerini aynı zamanda gençleri listemize dahil ettik, çok iddialı bir listemiz var. Bayrak değişimi adına bu sebeple aday değilim.” açıklamasında bulundu. Sanatçı Barış Atay ve gazetci Ahmet Şık HDP’den vekil adayı oldular.

MHP’de de pekçok isim tırpan yedi. Uzun süre MHP grup başkanvekilliği yaptıktan sonra bu görevinden iki yıl önce istifa eden İzmir Milletvekili Oktay Vural, adaylık başvurusu yapmasına karşılık listede yer alamadı. İki dönemdir MHP milletvekili olan ve Bahçeli’nin talimatıyla 16 Nisan 2017’de referanduma sunulan anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmalar ve bunun ardından da uyum yasaları çalışmalarında görev alan Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak da listede yer bulamayan bir isim oldu. Geçmişte Bahçeli’nin en yakınındaki isimlerden olan ve partinin üst yönetiminde yer alan Şefkat Çetin, Mehmet Günal, Oktay Öztürk, Kenan Tanrıkulu da aday gösterilmeyen isimler arasında yer aldı. Ayrıca Ekmeleddin İhsanoğlu, Seyfettin Yılmaz, Mustafa Mit ve Mehmet Necmettin Ahrazoğlu da listeye alınmadı. Son dönemde parti politikalarını yüksek sesle eleştiren milletvekilleri Atilla Kaya, Fahrettin Oğuz Tor ve Zihni Açba da 24 Haziran’daki yarışta yer almayacak isimler oldu.

20 Mayıs 2018

CHP Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi toplantılarının ardından milletvekili aday listesini açıkladı. Aday listesinde, Kemal Kılıçdaroğlu İzmir 2. bölge 1. sıradan aday olurken, cezaevinde olan Enis Berberoğlu’ysa İstanbul 2. bölge 1. sıradan aday gösterildi. Listede bir çok yeni isim dikkat çekiyor.

Aday gösterilmeyen isimlerden dikkat çekenler; sosyal medyadan yaptığı yayınlarla tanınan Ali Şeker, Zeynep Altıok, Şenal Saruhan, Musa Çam, Erdin Bircan, Hüsnü Bozkurt, Necati Yılmaz ve Umut Oran oldu. Aday gösterilmeyen en kritik isimlerin başında Barış Yarkadaş ve Eren Erdem yer aldı.

Meral Akşener vatandaşlardan “Erdoğan ikinci turda karşısında kimi görmek istemez” sorusunu düşünerek oy kullanılmasını istedi.

Traktör sürme konusunda çiftçilerle konuşurken hayli iddialı konuşan Muharrem ince Adana’dan Osmaniye’ye geçerken yolda durdu ve tarlada çalışan bir traktörü kullanarak saman balyaladı.

19 Mayıs 2018

SONAR Araştırma’nın son anketine göre cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde 42. Yüzde 21,91 oy oranına ulaşan CHP’nin adayı Muharrem İnce ve yüzde 21 bulan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in oy oranıysa Erdoğan’ı geçiyor.

İstanbul Üsküdar meydanda seçim çalışmaları yürüttükten sonra standı toplamaya hazırlanan üçü kadın toplam beş İYİ Partiliye yaklaşık 20 kişilik bir grup tekme tokat saldırdı.

CHP ve Saadet Partisi’nin milletvekili listelerini işbirliği içinde nasıl oluşturacakları konusunda yaptıkları çalışmada son aşamaya gelindi. 5 ya da 8 Saadet Partili milletvekili CHP listelerine girecek.

CHP’nin Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı için açtırdığı bağış hesabına bugüne kadar 3 milyon liranın yatırıldığı açıklandı.

18 Mayıs 2018

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak milletvekilliği seçiminde partilerin oy pusulasındaki sıralaması kur’a ile belirlendi.

Oy pusulasındaki sıralama kura çekimiyle belirlendi. Sıralama şöyle oluştu: 1-Cumhur İttifakı (Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)-Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)-Büyük Birlik Partisi (BBP), 2-HÜDA-Par, 3-Vatan Partisi, 4-Halkların Demokratik Partisi (CHP), 5- Bağımsız Türkiye Partisi, 6- Millet İttifakı (Cumhuriyet Halk Partisi/CHP-Saadet Partisi-İyi Parti)

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, yaptıkları araştırmalara göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyunun yüzde 54-56, AKP’nin oyunun ise yüzde 46-48 bandında olduğunu söyledi.

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmalarıyla ilgili Tweetter’dan ironik bir mesaj attı: “Diğer Cumhurbaşkanı adayları meydan meydan koşturup yorulurken, benim burada olmam büyük adaletsizlik. Ben burada ayak ayak üstüne atıp çayımı yudumlarken cefayı onlar çekiyor. Öyle de üzülüyorum hepsine! Bu adaletsizlikten dolayı kusuruma bakmasınlar, haklarını helal etsinler.”

HDP’den milletvekili adayı olduğunu açıklayan gazeteci Ahmet Şık, 24 Haziran’da AKP’nin kaybedeceğini ve sonrasında Türkiye’de bir restorasyon sürecinin başlayacağını belirterek “O süreçte HDP de önemli bir rol üstlenecek ve kişisel olarak ben de katkı sunmaya çalışacağım” dedi.

İYİ Parti lideri ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ikinci tura kalması halinde ‘şartsız şurtsuz’ destekleyeceklerini söyledi.

AKP’nin kurucularından Abdüllatif Şener: Muhtemelen CHP’den vekil adayı olacağım

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erdoğan’la yaptığı görüşmede “Bay Kemal seni harcadı” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Asıl sizi harcadı” diye yanıt verdiğini açıkladı.

Karamollaoğlu: AK Parti diye bir şey yok, Erdoğan var, ANAP’tan hızlı çözülürler

 

17 Mayıs 2018

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, ikinci tura kendilerinin kalmamaları halinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi destekleyeceklerini söyledi.

Yıllarca MHP yönetiminde görev yapan ve erken seçim için hazırlanan listede yer almayan partinin İzmir milletvekili Oktay Vural, “Takdir sonucunda milletvekilliği görev ve temsilim sona ermiştir” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın partilerinden aday olacağını duyurdu.

16 Mayıs 2018

Cumhurbaşkanlığı seçimi oy pusulası belli oldu. Pusulada birinci sırada Muharrem İnce, ikinci sırada Meral Akşener, üçüncü sırada Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Doğu Perinçek yer alacak.

 

15 Mayıs 2018

‘Millet ittifakı’yla seçime girecek olan CHP, İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti, İzmir’de de sandık ittifakı kararı aldı.

HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş için Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye başvurusunda bulunuldu.

Kamu yayıncılığı yapmakla yükümlü TRT’nin, cumhurbaşkanlığı seçiminde taraflı yayın yapması nedeniyle internette imza kampanyası başlatıldı: “Eşit ve adil yayın yapmamasından dolayı elektrik faturaları üzerinden alınan TRT vergi payını ödemek istemiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Haziran’daki seçimlerde, AKP’nin Meclis çoğunluğunu kaybetme olasılığına karşı, “A, B, C planlarımız var. Sistemi tıkayacak herhangi bir gelişmeye izin vermeyiz” dedi.

 

14 Mayıs 2018

Seçim güvenliği için çalışmalarını yürüten CHP, İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki Kısıklı Mahallesi’nde kayıtlarda hayali bina ve seçmenler tespit etti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin sandıklara sahip çıkmasının önem arz ettiğini söyledi.

MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, ülkücülere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a oy vermeme çağrısında bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in vaatleri: Ekonomide beş yıl içinde milli geliri en yüksek 10 ülke arasına girmek, 2019 Ramazan’ında Suriye’de iftar yapmak üzerine kurulu dış politika çizgisi, YÖK’ü kaldırmak ve halkın sahibi olduğu köprüler.

‘Seçim manifestosu’nu açıklayan HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, “Tek adamlığa son vermeye geliyorum” dedi.

İYİ Parti için en çok milletvekili başvurusu Ankara’dan yapılırken, Hakkari ve Bayburt illerinden hiç başvuru çıkmadı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘genel af’ çağrısında adı geçen organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı tehdit ederek talimat vermesi halinde cezaevinde koridora dahi çıkamayacağını öne sürdü.

 

13 Mayıs 2018

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, diğer muhalefet partileriyle ittifak kurmayı baraj endişesi yüzünden değil, tabuları yıkmak için istediklerini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıklayan 11’nci cumhurbaşkanı Abdullah Gül için, “Onun adaylığı ile AK Parti’den yüzde 15’lik bir kesimin kopacağını düşünüyordum” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin cezaevleri için af teklifinde bulunmasına ilişkin olarak “Böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok” dedi.

 

12 Mayıs 2018

17 Nisan ile 6 Mayıs tarihleri arasında Saadet Partisi ve HDP’ye hiç yer vermeyen kamu yayıncısı TRT, İYİ Parti’ye 9.5 dakika ayırdı. AKP-MHP ittifakınaysa 37 saat 40 dakika 2 saniye ayrıldı. Bu kapsamda CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için 6 Mayıs’a kadar 27 dakika 20 saniye yayın yapıldı.

Bahçeli, içinde yeraltı dünyasının Ülkücü liderlerinin de bulunduğu isimler için af çağrısı yaptı. Bahçeli Twitter hesabından şöyle yazdı: “Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK’lılar, FETÖ’cüler hariç olmak üzere, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanlarını afla taltif etmek niye akıllara gelmez?”

Doğu Perinçek, “Cumhurbaşkanı seçilince Bakanlar Kurulu kararıyla ve Adalet Bakanlığı istemiyle HDP’nin kapatılması için Yargıtay’a talepte bulunacağız” dedi.

Fatih Altaylı’nın “Meral Akşener adaylıktan çekilecek” şeklindeki yazısı Meral Akşener tarafından yalanlandı.

11 Mayıs 2018
“TAMAM”dan sonra Erdoğan’ın yeni bir sözü daha karşı  kampanyaya dönüştü. Erdoğan’ın, partisine mensup gençlere hitaben kullandığı “Biliyorum sıkıldınız” cümlesi sosyal medyada “sıkıldık” başlığıyla binlerce paylaşım getirdi.

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın adaylığının düşürülmesi için YSK’ya yapılan başvuru reddedildi.

“CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde kendisine destek olacağını belirterek, “Beni yardımcısı yaparsa olurum. Benim hiç öyle bir kompleksim yok”

“Akşener’den bu sözlere yanıt geldi: “Muharrem İnce, zeki bir siyasetçidir. Bir şey söylüyorsa bir bildiği vardır. O gün geldiğinde kendisiyle muhakkak görüşeceğim.”

Saadet Partisi’nin Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu ikinci turda belli bir adayı destekleme politikalarının olmadığını söyledi. Temel Karamollağolu seçim startını vermek için gittiği Eyüp Sultan camisinde çarşaflı bir kadınla tartışma yaşadı.

10 Mayıs 2018

YSK Cumhurbaşkanlığı seçimine girecek adayları açıkladı.

24 Haziran’daki seçimlerde Cumhurbaşkanlığı için şu 6 isim yarışacak:

-Muharrem İnce
-Selahattin Demirtaş
-Meral Akşener
-Temel Karamollaoğlu
-Recep Tayyip Erdoğan
-Doğu Perinçek

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Hakkari’de düzenlediği mitingde HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için çağrıda bulunarak, Kürt sorununu ‘3 B formülü’ ile çözeceklerini söyledi.

Meral Akşener’in aday olabilmesi için CHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen 15 Milletvekili, Meral Akşener’in 100 bin imza şartını yerine getirerek aday olmasının ardından CHP’ye geri döndüler.

Vatan Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek seçilmesi halinde Hulusi Akar’ı görevden alacağını vadetti.

Metropoll Araştırma şirketinin anketine göre AKP yüzde 48, CHP yüzde 21, MHP yüzde 6, HDP yüzde 10 ve İYİ PARTİ yüzde 12 oy oranında.

9 Mayıs 2018

Siyasetin gündemine “TAMAM” sloganı oturdu. Tüm muhalefet aynı slogan etrafında birleşti. HDP ile İYİ Partililerin ilk kez aynı noktada birleştikleri görüldü.

Uluslararası haber ajansı Reuters, dün akşam sosyal medyada muhalefetin kampanyasına dönüşen T A M A M için bir analiz yayınladı: “Tamam tweetleri aynı zamanda bütün büyük partilerin bir araya geldiği nadir bir muhalefet anıydı. Kürt yanlısı siyasetçiler ile Türk milliyetçileri nadiren ortak bir zemin bulabiliyor.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün akşam sosyal medyada muhalefetin kampanyasına dönüşen ‘TAMAM’ için “Sosyal medyayı kullanarak manipülasyonlara girişmek beyhude bir çaba” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz için son olarak bugün saat 20.00’ye kadar ilçe seçim kurullarına imza verildi. Akşener için 254 bin, Karamollaoğlu için 166 bin, Perinçek için de 117 bin kişi imza verdi. Öz ise 2 bin 900 imza toplayabildi ve aday olamadı.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener’i ziyaret etti. İki adayın görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından, “Başarılar diledik. Dertleştik” dedi. Ziyaret sonrası Erdoğan’ın gösterişli bir koltukta İnce’nin ise kanepede oturtulması tartışması başladı.

HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin kendisini ziyaretini ‘HDP seçmenlerine yönelik siyasi bir mesajdan öte siyasi zarafet içeren insani bir dayanışma örneği’ olarak niteledi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce miting yaptığı sırada tüm haber kanalları Bilal Erdoğan’ın okçuluk festivalini yayınladı.

İstanbul’da AKP’li Arnavutköy Belediyesi, İYİ Parti’nin stant açmasına izin vermedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin sona erdirilmesi çağrısı yaptı.

8 Mayıs 2018

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Şayet bir gün milletimiz ‘Tamam’ derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine sosyal medya “tamam” içeren paylaşımlarla doldu.

Erdoğan’a yanıt olarak Twitter’da ‘#tamam’ etiketiyle Türkiye’den 1 milyon tweet atıldı. Dünya listelerinde “TAMAM” TT oldu.

Milletvekili aday adaylığı başvurusunda İYİ Parti MHP’yi geçti. MHP’ye bin 810 başvuru yapıldı. İyi Parti’den ise 2 bin 511 kişi aday adayı oldu.

İYİ Parti kurucular kurulunda yer alan Mehmet Aslan’ın Beykoz’daki evi kurşunlandı.

Erdoğan’dan Muharrem İnce ile ilgili ilk yorum geldi: “Gariban, kukla, karikatür”

Muharrem İnce ise “şaibeli servettense gariban olmak iyidir” şeklinde yanıt verdi.

7 Mayıs 2018

İstanbul Bağcılar’da İYİ Parti’nin imza standına silahla saldırı gerçekleşti. 4 kişi bıçakla bir kişi ise silahla yaralandı.

Akşener’den silahlı saldırıya tepki: “Hiçbir saldırı veya tehdit bizi döndüremez”

İYİ Parti 234 bin rakamında imza sürecini bitirdi. Parti teşkilatlarına seçim hazırlıklarına dönülmesi talimatı verildi.

Times gazetesi, 24 Haziran seçimlerini konu aldığı başyazısına ‘Ne özgür ne de adil’ başlığını atarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sandıkta zafer elde edebilmek için tüm muhalifleri susturduğu ve seçimi garanti aldına aldığını yazdı.

CHP’nin adayı Muharrem İnce, Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti. İki lider ortak karar aldı: Tüm liderler televizyonda tartışsın.

6 Mayıs 2018

Meral Akşener’in duvarına tehdit mesajları yazan Burak G. adli kontrol şartışla serbest bırakıldı.

5 Mayız 2018

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ilk mitingini Yalova’da yaptı. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenen İnce “Karamollaoğlu’nun, Akşener’in imzasıyla uğraşma. Demirtaş’ı hapiste tutma; Gel erkekçe yarışalım” çağrısında bulundu.

4 Mayıs 2018

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı. Tanıtım toplantısında konuşan İnce, “Herkesin cumhurbaşkanı olacağım” diyerek parti rozetini Kılıçdaroğlu’na teslim etti. Kılıçdaroğlu da İnce’ye Türk bayrağı rozeti taktı.

3 MAYIS 2018

CHP’nin adayı olacağı iddia edilen İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, “Muharrem İnce‘nin adaylığı kesin gibi” dedi. Kesici, İnce’yi arayıp tebrik ettiğini söylerken Yalova milletvekilinin de bu tebriği kabul ettiğini belirtti.

Bu açıklamadan saatler sonra Muharrem İnce’yi CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı gösteren afişler basına sızdı. Afişlerde; “Türkiye’ye güvence Muharrem İnce” sloganı yeraldı.

Abdullah Gül’ün kardeşi Hatice Tekelioğlu’nun eşi eski AKP İzmir milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Abdullah Gül’ü aday olmaması için ziyaretini doğruladı. Tekelioğlu, “Abdullah Beyin yakın çevresinden sızan bilgiler Kalın ve Akar’ın üç saate yakın Abdullah Beyi dinlemek zorunda kaldıkları şeklinde” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Meral Akşener için YSK’ya gidip imza verenler FETÖ soruşturması kapsamında incelenmesi gerekir” dedi. Muhalefet bu sözleri seçmeni tehdit olarak yorumlarken AKP’den destek geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’nın adayı olarak gösterilmesi için MHP grubunda toplanan imzalarda 5 fire olduğu belirtildi. MHP’nin milletvekillerinden topladığı imza sayısı 29’da kaldı. Kulislere göre, Atila Kaya, Zihni Açba, Şefkat Çetin, Oktay Vural ve Kadir Koçdemir imza vermeyen isimler oldu.

SONAR Başkanı Hakan Bayrakçı, katıldığı CNN Türk canlı yayında seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayrakçı, seçimin ikinci tura kalacağını belirterek, ”Erdoğan’ın ilk turda seçilmesi imkansız” dedi .

YSK Başkanı Sadi Güven, 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olmak için yapılan başvuruları karara bağladıklarını açıkladı. Güven; Doğu Perinçek, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, ve Vecdet Öz’ün başvurularının kabul edildiğini söyledi.

HDP, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için hazırlanan afişleri paylaştı. Afişlerde “Senle değişir her şey” sloganı kullanılırken, Demirtaş’ın 2014 seçimindeki videosu “Oyunuzu en yakışıklı olana verin” ifadesiyle yayınlandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, HDP’nin neden ittifakta yer almadığı sorusuna, tabanı işaret ederek “Asla bir ayrımcılık söz konusu değil. Fakat bazen yöneticilerin düşündükleri yetmiyor tabanın da fikrini almak gerekiyor.” karşılığını verdi.

Ankara Kızılay’da Saadet Partisi seçim standına AKP’li bir grup tarafından saldırı düzenlendi.

2 MAYIS 2018

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak partili cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde cumhurbaşkanı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) müracaat etti.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine bireysel başvuru yoluyla cumhurbaşkanı adayı olabilmek için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak milletvekilliği seçiminde ittifak yapmaya yönelik müzakerelerde mutabakata vardığı bildirildi.

HDP, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığının 4 Mayıs Cuma günü Abbasağa Parkı’nda resmi olacak açıklanacağını duyurdu.

Evrensel Yol Partisi (EYP) Genel Başkanı Metin Güler’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının sahte olduğu iddiasıyla yaptığı müracaat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) gündeminde.

AİHM’in ilk değerlendirmeyi yarın(3 Mayıs) yapacağı kaydedildi.

1 MAYIS 2018

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın cumhurbaşkanı adaylığından vazgeçirmek üzere eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı öne sürülen görüşmeyi üstü kapalı doğruladı. Turan “Bir lider genelkurmay başkanıyla görüştüğü için aday olmuyorsa hiç olmasın” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın seçim kampanyasında devletin uçak, araç ve imkanlarını kullanmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı ortaya çıktı.

Bülent Arınç, Abdullah Gül’ün karar vermeden önce kendisini aramasını beklediğini ancak Gül’den bu konuda hiçbir adım gelmediğini söyledi. Arınç, Gül’ün aday olmaması gerektiği yönünde düşüncesini ise Erdoğan’a ilettiğini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı ve milletvekili adayları için noter onaylı diploma koşulunu kaldırdı. Böylece AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tartışmalı diplomasının orjinalini Noter’e gönderip “aslı gibidir” onayı almasına gerek kalmadı.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ilk başvuruyu, şu ana kadar 90 bin imza topladığını söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptı.

Saadet Partisi Cumhurbaşkanı adayının Temel Karamollaoğlu olduğunu resmen duyurdu.

30 NİSAN 2018

Erdoğan’ın, “Aday ol” çağrısına cevap veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir siyasi partinin genel başkanının, cumhurbaşkanı adayı olmaması gerektiğini söyledim. Ben namusuma ve şerefime düşkün bir insanım. Onun gibi değilim” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçim başlamadan seçim güvenliği üzerinde tartışma yapmanın doğru olmadığını savundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Erdoğan seçimleri erkene çektiği için pişmanlık emareleri gösteriyor. Sakın ola, Anayasa Mahkemesi’ni devreye sokup bu seçimleri iptal ettirmeye kalkışma. Peşinde olacağımı bilmeni isterim” diye konuştu.

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’in beş yıla kadar hapsi istendi.

29 NİSAN 2018

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Genelkurmay Başakın Hulusi Akar’ı aday olmaması için Abdullah Gül’e göndermesini, “Şu an Türkiye’de fiilen paralel devlet var” sözleriyle yorumladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, aday olmayacağını açıklayan 11’nci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür etti.

28 NİSAN 2018

İsmi ittifak adayları arasında geçen Abdullah Gül, “Geniş bir mutabakat sağlanamadığını” belirterek adaylığının söz konusu olmadığını açıkladı.

Gül’ün açıklamalarına AKP kanadından ilk tepki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den geldi: “Kardeşim Erdoğan mukabelesinde bulunmalıydı”

Bülent Arınç, aday olmayacağını açıklayan Abdullah Gül’e teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aday olmayacağını açıklayan eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sözlerinin, ‘Türkiye’nin sorunlarının çözümüne talip olduğunu’ gösterdiğini söyledi.

CHP ve İYİ Parti ile 11’nci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ortak adaylığı konusunda yürüttüğü temaslardan istediği sonucu alamayan Saadet Partisi’nde (SP) cumhurbaşkanı adaylığı için ibre genel başkan Temel Karamollaoğlu’na döndü.

27 NİSAN 2018

Cumhurbaşkan Tayyip Erdoğan’ın 11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü aday olmaması yönünde ikna etmeleri için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı aracı olarak göndermesini CHP “Sivil darbenin askeri ayağı” olarak yorumladı.

Saadet Partisi ile birlikte haraket eden 11’nci cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı çıkışında yarın(28 Nisan) bir basın toplantısı yapacağını ve kararını açıklayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na adaylık çağrısı yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ismi adaylar arasında geçen Abdullah Gül’ün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a şunu demesi gerektiğini söyledi: “Kardeşin olarak cumhurbaşkanı olmuştum, kardeşin olarak cumhurbaşkanı olmanı istiyorum.”

26 NİSAN 2018

Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçti. Koçdemir, “Son bir buçuk yıldır vicdanımı parti içinde kalarak korumak imkansız hale geldi” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le yaptığı görüşmenin ardından topladığı parti meclisinde, “ikinci tura kimin adayı çıkarsa onu destekleyeceğiz” dedi.

Benzer açıklamayı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de yaptı. Akşener, “Diyelim ki CHP’nin adayı ikinci tura kaldı, şüphesiz her türlü gücümüzle destekleyeceğiz” dedi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 11’nci cumhurbaşkanı Abdullah Gül için, “Aday olmasından mutluluk duyarım ama adaylığımı geriye almam mümkün değil” dedi.

Hakkari’de yapılan kamuoyu yoklamasında İYİ Parti’ye oy vereceğini belirtenlerin oranının yüzde 20 çıktığı bildirildi. Tekrarlanan ankette yine aynı sonuç çıktı.

Cumhurbaşkan Tayyip Erdoğan, 11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü seçimlerde aday olmaması yönünde ikna etmeleri için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı aracı olarak gönderdi.

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, “Türk siyasetinin önünü açan, demokrasinin, hukukun, adaletin yılmaz savunucusu bir yeni partinin liderine suikast girişimi olacağı bilgilerini almış bulunuyoruz” dedi.

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, 19 yıldır Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığını yürüten Yusuf Ziya Yılmaz, TRT Genel Müdür Yardımcısı Fethi Kaya AK Parti’den aday adayı olmak için istifa etti. Bürokraside çok sayıda istifa yaşandı.

25 NİSAN 2018

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP’nin de yer alacağı ittifakın çatı adayı olacağı öne sürülen Abdullah Gül için, “CHP’nin gündeminde Abdullah Gül diye bir isim olmadı, şimdi de yok, olmayacak da” dedi.

Cumhuriyet gazetesinin CHP’nin Abdullah Gül’ü muhalefetin ‘çatı adayı’ yapmak için uğraştığı yönündeki haberini CHP Sözcüsü Bülent Tezcan yalanladı. Tezcan haberi sabotaj olarak niteledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçime giderken ‘her türlü seçenek’te Saadet Partisi’nin (SP) arayacaklarını söyledi.

24 NİSAN 2018

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP’nin İYİ Parti’ye 15 milletvekili vererek TBMM’de grup kurmasını sağlamasına tepki gösterirken, 11’nci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aday olma ihtimaliyle ilgili “Garip senaryo” ifadesini kullandı. Erdoğan ilk kez “İyi Parti” dedi ancak başına “sözde” kelimesini ekleyerek kullandı.

11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün muhalefetin ortak adayı olabileceği Ankara’nın bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Erdoğan gelişmelerin akşam saatlerine doğru iyice hızlanması üzerine uzun süredir bir araya gelmediği Bülent Arınç’la bir araya geldi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu İYİ Parti Genel Merkezi’ne giderek Meral Akşener’le görüştü.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Abdullah Gül için adaylıktan çekilmeyeceğini net biçimde dile getirdi. “Herkes kendi adayıyla çıksın” diyen Akşener, 20 milletvekili transfer etmelerine rağmen 100 bin imzayla aday olacağının altını çizdi.

İYİ Parti, cumhurbaşkanlığı seçiminde genel başkan Meral Akşener’in aday olacağını bu kez parti yönetimi kararıyla teyid etti.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ismi adaylar arasında geçen Abdullah Gül’e sosyal medya üzerinden sert mesajlarla yüklendi. Bahçeli şöyle yazdı: “Abdullah Gül, siyasi akıl ve vefa ahlakını tartışmaya açacak bir kayıp ve kopuşun arifesindedir. Kardeşlik ne ara karanlığa gömüldü? Sayın Gül böylesi bir zaafa düşmeyi nasıl göze aldı?”

HDP Eşaşkanı Sezai Temelli “Türkiye’nin adayıyla gireceğiz. Türkiye partisi olduğumuz için Türkiye adayıyla gireceğiz” dedi.

CHP Parti Meclisi (PM) seçimlerde ittifak yapabilmesi için genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yetki verdi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) 24 Haziran’daki erken seçimi erteleme çağrısı yaptı.

Liberal Demokrat Parti (LDP), 24 Haziran’daki erken seçime katılmak için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

23 NİSAN 2018

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP’den 15 Milletvekili’nin istifa ederek İYİ Parti’ye geçmesini ilk kez değerlendirdi: ““Nasıl bir iş? Bunun ahlaki bir yanı olabilir mi? Güneş Motel olayından çok daha öte bir durum söz konusu. Parlamentomuzun bu duruma düşmesi bizim için gerçekten bir felaket. Ama 24 Haziran’da benim halkım, Parlementoyu bu kirli duruma düşürenlere gereken cevabı verecektir.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ittifak arayışları çerçevesinde CHP ve HÜDA-PAR’ı ziyaret etti

22 NİSAN 2018

CHP’den 15 milletvekili Meclis’te grup kurulabilsin diye istifa ederek İYİ Parti’ye geçti. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay durumu “demokrasiye zırh olsun diye” sözleriyle açıkladı.

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytunç Çıray, sözkonusu gelişmeyi bizzat giderek Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 24 Haziran’daki erken seçime İYİ Parti’nin girebileceğine 7’ye karşı 2 oyla karar verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Kılıçdaroğlu’nun tavrı her türlü takdirin üzerindedir. Demokrasi tarihimizde övgüyle yerini alacaktır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesini “Siyasi çürüme hali” sözleriyle yorumladı.

İYİ Parti’nin yanı sıra seçime girmeye hak kazanan partiler şöyle: AKP, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Büyük Birlik Partisi (BBP), CHP, Demokrat Parti (DP), HDP, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi.

21 NİSAN 2018

İYİ Parti Sözcüsü Aytun Çıray, “Yargıtay’ın YSK’ya verdiği listede İyi Parti de var. İyi Parti’nin seçimlere katılma hakkı tescil edildi” dedi.

CHP sözcüsü Bülent Tezcan,“Biz başka bir yerden aday arayışı içerisinde değiliz” derken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ikinci tura kalması durumunda destekleyeceklerini net şekilde ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kimseye duyurmadan görüştüğü ortayla çıktı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ise Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gideceği öğrenildi.

Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Aziz Sencar, Türkiye’deki 55 milyon seçmenin yüzde 30’nun İYİ Parti lideri Meral Akşener’i beğendiğini söyledi. Bu beğeni oranının henüz İYİ Parti’nin oylarına yansımadığını dile getiren Sencar, “Akşener, MHP’den yüzde 4–4.5 oranında oy alabiliyor. CHP’den yüzde 3.5 oy alabiliyor. Ama AKP’den henüz yarım puan oy koparıyor” derken, seçimin kaderinin ‘Kürt oyları’nda olacağını savundu.

20 NİSAN 2018

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 24 Haziran 2018’de yapılmasına ilişkin ortak seçim önergesi Meclis’te 386 oyla kabul edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aday olmadığı takdirde cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı.

CHP’den ikinci aday ise İstanbul Milletvekili Didem Engin oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Haziran’daki erken seçime gireceklerini belirterek, “İYİ Parti’yi seçime sokmamak gibi bir planı yırtar atarız. Bu racona uymaz kardeşim. Bu konuda, oyun kuralı değiştirmeye çalışanlar ayaklarını denk alsın” dedi.

Erken seçim kararının ardından Meclis’teki dört siyasi parti, 548 milyon lira tutarında ilave Hazine yardımı alacak. ‘Aslan payı’ 278 milyon lirayla Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oldu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, 24 Haziran seçimleri öncesi Türklere yönelik siyasi propaganda kampanyalarına izin verilmeyeceğini açıkladı.

19 NİSAN 2019

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçimle ilgili, “Hazırız kazanacağız, 2018 demokrasi yılı olacak” dedi. İttifak çalışmalarının da en kısa sürede tamamlanacağını söyleyen CHP lideri, seçim bildirgesinin hazırlanması için çalışmaların da başlatılması kararı alındığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, seçim işlerinden sorumlu Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeleri ile birlikte Yüksek Seçim Kurulu’nu ziyaret etti. Tezcan, “YSK’nın geçmiş yerleşik uygulama ve içtihatlarına uygun hareket etmesini ve şu anda bizim bildiğimiz kadarıyla İYİ Parti ve Demokratik Sol Parti’nin bu şartları taşıyıp seçimlere girebilmesi gerektiği yönünde karar vermesini bekliyoruz” dedi.

CNN Türk Televizyonu’na konuk olan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ‘Cumhurbaşkanı adayı mısınız’ sorusuna “Bizim adaylığımızı daha doğrusu partinin adayını Parti Meclisi belirler. Parti Meclisi’nden yetki almak lazım, konuşmak lazım Parti Meclisi ile.” diye yanıtladı.

2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP’nin çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 24 Haziran’daki erken seçimde Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini açıkladı.

AKP Genel Merkezi’nde yapılan ve yaklaşık 4 saat 15 dakika süren toplantıda uyum yasaları ile ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yapıldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, toplantı sonrası özellikle 100 bin imzayla aday olunmasına ilişkin konuştu: “Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza ile adaylık için yetki YSK’da olacak. Her seçmen sadece 1 aday için imza verecek. Hem Cumhurbaşkanlığı hem milletvekili adayı olamayacak. Meclis’ten yetki yasası çıkarılacak. Paket ise haftaya yasallaşacak.”

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, erken seçim için “Bir mühürlük canları vardır. İnanın yapabiliriz; inanın ve yapalım” dedi.

18 NİSAN 2019

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 26 Ağustos’ta erken seçim yapılması çağrısı sonrası Bahçeli&Erdoğan zirvesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan MHP Lideri Bahçeli’yi Beştepe’de kabul etti. Görüşme 30 dakika sürdü.
Zirve sonrası basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Bahçeli’nin erken seçim teklifini olumlu karşıladıklarını belirterek, “Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik” dedi.

Görüşmenin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli erken seçim teklifini imzaladı.

Erken seçimle ilgili İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den gelen ilk açıklama, partisinin seçime girip giremeyeceği tartışmalarına ilişkin oldu. Akşener şöyle konuştu: “Akşener, “Biz birinci olağan kongremizi 10 Aralık’ta tamamladık. 68 il ve ilçe teşkilatımız buna bağlı olarak kuruldu. O günden saydığınızda 10 Haziran itibariyle seçime girmeye hazırdır. İYİ Parti seçime girecek. Bu konuda herkesi ayağını denk almaya davet ediyorum. İYİ Parti seçime yönelik en hazırlıklı partidir.”

Meral Akşener, adaylığını açıklayan dördüncü isim oldu.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, gazetecilerin sorusu üzerine “İYİ Parti seçimlere girebilir mi, giremez mi bunu ben de bilmiyorum” yanıtını verdi.

Gazeteci Levent Gültekin, “bu bir sorumluluk alma meselesi” diyerek Cumhurbaşkanlığı’na aday olan beşinci isim olarak kayda geçti.

17 NİSAN 2018

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimlerinin erkene alınarak 26 Ağustos 2018 tarihinde yapılmasını önerdi.

Bahçeli’nin Partisi’nin grup toplantısında erken seçimin fitilini ateşleyen sözleri şöyle:
“Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019’u beklemek mümkün değildir. 3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır. Partimiz mahalli idareler seçimleri hariç geçerli olan Cumhur İttifakı vardır. Türkiye’nin bekası açısından Cumhur İttifakı’nın korunması elzemdir. Siyasi muhataplarımıza ve aziz milletimize samimi ve tartışılmasını ümit ettiğimiz teklifimiz şudur: 26 Ağustos 2018 günü Türk milleti yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip hem cumhurbaşkanını hem de milletvekili genel seçimiyle Türkiye düşmanlarına gereken dersi vermesi en makul yoldur. ”

Bahçeli’nin erken seçim açıklamasıyla piyasalarda dalgalanma başladı, dolar yükselirken; borsa düştü.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, erken seçimin 26 Ağustos 2018’de yapılması durumunda İYİ Parti’nin seçime katılamayacağını öne sürdü. İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray ise seçime girmelerinin önünde bir engel olmadığını dile getirdi.

HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan seçim kararıyla ilgili şöyle konuştu: “OHAL süreci devam ederken bir seçim sürecini bu ülke nasıl kaldıracak? Çıkardığınız antidemokratik yasalar, seçim yasaları varken bu ülke demokratik bir şekilde nasıl seçime gidecek? Bir karar aldıysanız, Halkların Demokratik Partisi olarak size hodri meydan diyoruz. Biz seçime de varız.”

Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını açıklayan isimler şunlar:
-Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan
-Hayır Partisi Genel Başkanı Tuna Bekleviç.
-Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek.

İlginizi çekebilecek diğer haberler