International Press Agency

Almanya, Osmanen Germania’yı yasakladı

Almanya, Osmanen Germania BC (Almanyalı Osmanlılar) olarak bilinen ve Erdoğan hükümetiyle doğrudan ilişki içinde olduğu iddiası ile hakkında dava açılan aşırı sağ Türk milliyetçisi grubun faaliyetlerini şiddet suçuna bulaştığı gerekçesiyle yasakladı.

“KAMUOYUNA CİDDİ TEHLİKE OLUŞTURUYOR”

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, grubun tüm faaliyetlerini yasakladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Klüp, yasalarla korunan bireysel haklara ve kamuoyuna ciddi bir tehlike oluşturuyor.” denildi.

Karar, Rhineland-Palatinate, Baden Württemberg, Bavaria ve Hesse eyaletlerinde gruba yönelik polis baskınlarının ardından geldi. Yetkililer, ülke genelinde 300 kişinin bu gruba üye olduğunu düşünüyor.

“HUKUKU HİÇE SAYANLAR HOŞGÖRÜ BEKLEMESİN”

Seehofer, kararın 16 gruba yönelik örgütlü suç operasyonlarının bir parçası olduğunu, Osmanen Germania grubu üyelerinin de ciddi suçlar işlediğini dolayısıyla aynı yaklaşımın bu örgüte yönelik de uygulandığını söyledi.

İçişleri Bakanı, “Hukuk kurallarını hiçe sayanlar bizden hoşgörü beklemesin.” ifadesini kullandı.

“CİNAYET, SİLAH TİCARETİ, GASP, UYUŞTURUCU, FUHUŞ”

2015 yılında kurulan Osmanen Germania, kısa sürede Almanya’nın en hızlı büyüyen gruplarından biri oldu. Hessen eyaletindeki Dietzenbach şehrinde bulunan “Osmanen Germania Boxclub” (Almanyalı Osmanlılar Boks Kulübü) uzun bir dönem örgütün ana merkezi olarak bilindi.

Örgütün 8 üyesi Mart ayından bu yana Stuttgart’ta yargılanıyor. Bu üyelere yöneltilen suçlamalar cinayet teşebbüsü, gasp, uyuşturucu ticareti, özgürlükten yoksun bırakma, zorla fuhuş yaptırma, kara para aklama, silah ticareti, şantaj, belgede sahtecilik.

ÇETENİN AKP BAĞLANTISINA DAİR RAPOR YAYINLANDI

Alman Deutsche Welle’nin haberine göre önceden Türk milliyetçileri ve aşırı sağ görüşlerini savunan grubun Türkiye’deki iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile yakın ilişki içinde olduğu iddia ediliyor.

AKP’Lİ METİN KÜLÜNK ÇETEYE PARA VERMEKLE SUÇLANIYOR

2017 yılının sonunda Alman medyasının manşetlerini bu yakın ilişkiye dair iddialar meşgul etmişti.

Alman ikinci televizyon kanalındaki “Frontal 21” programı ve Stuttgarter Nachrichten gazetesi, dönemin AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün Osmanen Germania çetesiyle yakın bağları olduğunu duyurdu.

“KÜLÜNK’ÜN VERDİĞİ PARAYLA ATEŞLİ SİLAH ALDILAR”

Alman güvenlik birimlerinin dinleme ve gözlem protokollerine dayandırılan iddialarda, AKP milletvekili Metin Külünk’ün, çetenin ileri gelen isimlerine birçok dolaylı ya da direct olarak para verdiği belirtildi.

Haberlere göre istihbarat kaynakları, bu paralarla ateşli silahların alındığını tespit etti. Külünk’ün, Alman Federal Meclisi’nin “Ermeni soykırımı” kararının ardından düzenlenen protestoların organizasyonunda başat rol oynadığı da iddia edildi.

Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyaleti İçişleri Bakanı Herbert Reul Osmanen ile ilgili geçen yıl detaylı bir rapor hazırlamıştı. Raporda, polis baskınlarına uğrayan ve örgütlü suçlarla gündeme gelen Almanyalı Osmanlılar çetesinin Ankara tarafından desteklendiği ifade edilmişti.

ERDOĞAN’IN BAŞDANIŞMANI ÖRGÜT ÜYELERİNİ MAKAMINDA KABUL ETTİ

Raporda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın o dönemki Başdanışmanlarından İlnur Çevik’in örgüt üyelerini 2016 Ekimi’nde Ankara’da kabul ettiğine değinildi.

Raporda örgütün başkanının bu ziyaret sonrası yaptığı şu açıklamalar da yer aldı: “Saygıdeğer kurucumuz, Cumhurbaşkanımızın danışmanlarından İlnur Çevik, Almanyalı Osmanlıları Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti. Grubun sembolünün olduğu tişörtü giyerek, cumhurbaşkanlığının yurt dışındaki terör örgütlerine karşı mücadele eden Türk vatandaşlarının arkasında olduğunu söyledi.”

Der Spiegel: ‘Osmanen Germania’ ve Erdoğan arasındaki gizli bağ

 

İlginizi çekebilecek diğer haberler