International Press Agency

KHK ile ihraç uygulaması eş, dost ve yakın akrabaya uzandı

Öğretmen olma umuduyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) sözleşmeli öğretmen sözlü sınavlarına giren adaylardan yakınları ihraç edilmiş olanlar skandal bir uygulama ile karşılaştı.

Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bir yakını ihraç edilmiş adaylar, akrabaları suçlamalardan beraat etmiş olsa bile MEB’in mülakatında baraj altında bırakılarak öğretmenlik hakkından mahrum edildi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan (KPSS) 90’ın üzerinde puan alan meslektaşlarımıza mülakatta 50 verildiğine tanıklık ettik. İşte MEB’in adaleti.” dedi. MEB’in sözleşmeli öğretmen atamaları için sözlü sınav sonuçları aylar sonra açıklandı.

BERAAT ETMEK DE YETERLİ GÖRÜLMEDİ

Sınava giren 60 bin öğretmen adayından yüzlercesinin ihraç edilen yakınları nedeniyle atama baraj puanının altında puan verilerek mülakatla elendikleri ortaya çıktı.

OHAL KHK’si ile ihraç edilen yakınlarının beraat ettiğini açıklayan adaylar ise MEB uygulamasına isyan etti. Gülen cemaatine ait olduğu gerekçesiyle kapatılan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin birçoğu da baraj altında bırakıldığı öğrenildi.

SORUŞTURMA GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Mülakat sonuçlarında yaşanan krizin sebebini bakanlığın sözlü sınav öncesi yaptırdığı güvenlik soruşturması oluşturdu. Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamalarına göre öğretmen adayları atama öncesinde 2 kez güvenlik soruşturmasından geçiriliyor.

Öğretmen adayları sosyal medyada, “emeğimiz çalındı” diyerek tepkilerini dile getirirken, bu durumu yaşayan adaylar ise MEB’e itirazda bulunmaya hazırlanıyor.

701 No’lu KHK’da skandal gerekçe

EĞİTİM-SEN BAŞKANI AYTEKİN: MÜLAKAT LİYAKATİ YOK ETME ARACI 

Mülakatların ayrımcılığı körüklediğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, kamuda liyakatin esas alınması gerektiğini söyledi.

Aytekin, “Mülakat uygulaması AKP iktidarı ile kadrolaşmanın, liyakati yok etmenin fiili aracı haline getirildi. Önce okul idarecilerinin belirlenmesi, sonra öğretmen atamaları ve 15 Temmuz sonrası yayımlanan KHK ile de proje okullarına öğretmen alımı da mülakat kriterine bağlanmıştır. Sayısı yarım milyona ulaşan, umudunu kaybeden ataması yapılmayan öğretmenlere mülakat uygulaması ile birlikte adaletsizliğin örgütlü hali yaşatıldı.” dedi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler