International Press Agency

Kulüplerin Digitürk’ten zararı şimdilik 645 milyon TL

Süper Lig ile TFF 1. Lig’in yayın haklarını 2016 Kasım ayında yapılan ihale ile 2017-2018 sezonundan itibaren geçerli olmak üzere Digitürk-BeIN Medya Grubu kazanmıştı. Maçlar 5 yıl boyunca yıllık 500 milyon dolar artı KDV ile birlikte Digitürk’ten yayınlanmaya başladı.

Yapılan anlaşmada ödeminin yarısının sabit kur üzerinden yapılması şartı yer aldı. İhalenin yapıldığı dönemde 2017-2018 için dolar kuru 3,26-3,36 olarak hesaplanmıştı. Enflasyona göre artış sağlanacağı için sabit kur 3,75-3,85 bandına çıkacak. Oysa dolar 6,43 TL’ye, euro 7,32 TL’ye çıktı.

KULÜPLERİN BİR SENELİK KAYBI 645 MİLYON TL

Sabit kur kulüplerin bir dolarda 2,6 lira kadar daha az ücret almasına sebep olacak. Süper Lig kulüpleri sadece bu yıl için toplam 645 milyon TL gelirden mahrum kalacak. Kur arttıkça kayıp katlanacak.

500 milyon dolarlık ödeminin 250 milyonu dolar olarak kulüplere yatırılması, kalan 250 milyon dolarlık kısmın ise Türk Lirası’na çevrilerek kulüplere verilmesi kararlaştırılmıştı.

İşte tüm mesele burada düğümleniyor.

Futbol Federasyonu yayın ihalesini yıllık 500 milyon dolar karşılığında Digitürk’e verdi.
SABİT KUR ENFLASYON ORANINDA ARTTI 

İhaleden iki ay sonra Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım, Divan Kurulu toplantısında paranın 250 milyon dolarlık kısmının 3 lira 26 kuruşa sabitlenmek istendiğini açıkladı. Yıldırım, “Parayı şimdiden aşağıya indiriyorlar.‘Ben bunu imzalamam’ dedim.‘İhale iptal olur’ dediler, olsun. Doğru olmayan bir şeyi imzalamam” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Dönemin Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ canlı yayında kur mevzusuna açıklık getirdi.

Şartname alma süresinin başladığı 14 Kasım’da 3 lira 26 kuruş olan dolar, ihalenin yapıldığı 21 Kasım’da 3 lira 36 kuruşa geldiğini ifade eden Gümüşdağ, “10 kuruşluk fark zannediyorum yıllık 30-35 milyon lira yapıyor. Kulüp başına 2 milyon liraya gelir.” diyerek kulüplerden bu konuda yardımcı olmasını istedi.

Yayın ihalesinde Fenerbahçe eski başkanı aziz yıldırım ile dönemin Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ kurun sabitlenmesi konusunda ters düşmüştü.
YILDIDIM İLE GÜMÜŞDAĞ KUR İÇİN ATIŞTI

Aziz Yıldırım, Göksel Gümüşdağ’ın bu açıklaması üzerine yayına bağlanarak sorunun 2 milyon liralık fark olmadığını belirterek itirazını şöyle sıraladı: “1 Haziran’da kur 4 lira olursa, o zaman başlaması gerekmeyecek mi? O günkü kuru sabitlemek gerekmez mi? Peki kur 3 liraya düşürse yayıncı kuruluş ‘Kur düştü, yeniden ayarlama yapalım’ diyecek mi? Bu 1 Haziran 2017’den itibaren geçerli.

Sen bugünden 1 Haziran’ın kurunu nasıl sabitlersin ya! Adamın kaybı diyorsunuz, kulübün kaybı ne olacak? Ben kulübümün kaybından bahsediyorum ya!Türkiye’de kur böyle artarken bu iş olmaz. Keşke hepsi dolar üzerinden 300 milyon dolarlık bir ihale yapılsaydı. Yapılan ihalede bir ihaleye fesat karıştırma varsa gerekeni yaparım.”

KUR 3,26’DA SABİT KALDI

Aziz Yıldırım’ın açıklamasının ardından ihale şartnamesinde Digitürk’ün dolar kurunu 3,26-3,36 arası sabitlediği ortaya çıktı. Böylelikle kur artışından yayıncı kuruluş Digitürk etkilenmeyecekti.

Dönemin Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, “3,26-3,36 arasında kurun sabitleneceği ihale şartnamesinde zaten yazıyor. Tabii TEFE-TÜFE oranına göre değişim gösterebilir. Ortada bir anlaşma varsa kulüplerin hepsi kabul etmiştir. Birkaç kulübün imza attığı, diğerlerinin atmadığı gibi bir durum söz konusu olamaz.” dedi.

O dönem kulüp başkanlarından kurun sabitlenmesi konusunda imza alındığı ortaya çıktı. 

Futbolcular maaşlarını dolar ve euro üzerinden aldığı için kulüp ödemeleri Türk Lirası olarak büyük artış gösterdi.
DOLAR VE EURO’NUN ARTIŞI KULÜPLERE ZARAR YAZDI

Yeni sezon öncesi Dolar 5,25, euro ise 6 liranın üzerine çıktı. Kulüpler 500 milyon doların 250 milyon dolar olarak alacak ve burada kurdan bir kaybı olmayacak. Kalan 250 milyon dolar ise türk lirasına çevrilecek.

İhalenin yapıldığı dönemde 2017-2018 için dolar kuru 3,26-3,36 olarak hesaplanmıştı. Tefe-Tüfe’ye göre artış sağlanacağı için sabitlenmiş kur 3,75-3,85 bandına çıkacak. Bu da kulüplerin bir dolarda 1,5 lira kadar daha az ücret almasına sebep olacak.

Kulüpler futbolculara euro ve dolar üzerinden ödemi yapıyor. Hatta Türk oyuncular bile genelde ücretlerini euro üzerinden talep ediyor. Kur yayıncı kuruluş ödemesinde sabit kalırken oyunculara ödenen paralar ise Türk Lirası’na çevrilmeden ödeniyor.

1 milyon dolar kazanan bir oyuncu için Federasyon 3 milyon 750 bin lira öderken kulüpler oyunculara bunu 5 milyon 250 bin olarak veriyor. Aradaki fark ise kulüplere kur zararı olarak yazıyor.

YAYIN GELİRİNDE ASLAN PAYI PERFORMANSA

Yayın gelirlerinin yüzde 37’lik kısmı, Süper Lig’de oynayacak 18 kulüp arasında eşit oranda paylaştırılıyor. Böylece her kulüp “ayak bastı parası” olarak yaklaşık 35 milyon lira gelir elde ediyor. Kulüpler geçtiğimiz sezonki payı 27,5 milyon liraydı.

Kulüplerin performansı yayın gelirinin ana pastasını oluşturuyor. Yeni sezonda kulüpler, her galibiyette yaklaşık 2,6 milyon lira kazanacak. Beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda ise bu para iki takım arasında bölüşülecek. Geçtiğimiz sezon galibiyet primi 2,1 milyon olarak ödeniyordu.

Şampiyon Galatasaray 21 şampiyonluğu bulunduğu için diğer takımlardan daha fazla kazandı.
ŞAMPİYON 5 TAKIMA EKSTRA ÖDEME

Geçmişte şampiyonluk yaşayan kulüpler, yayın havuzunun yüzde 11’lik kısmını, elde ettikleri şampiyonluk sayısına göre paylaşıyor. Buna göre 21 şampiyonluğu bulunan Galatasaray, 63 milyon lirayla en fazla kazanan kulüp. Fenerbahçe 19 şampiyonlukla 57 milyon lira, 15 şampiyonluğu bulunan Beşiktaş da 45 milyon lira gelir elde edecek.

Trabzonspor 6 şampiyonlukla 18 milyon lira alırken, 1 kez mutlu sona ulaşan Bursaspor ise 3 milyon lirayla alacak. 5 kulübe toplamda yaklaşık 189 milyon lira ödenecek. Geçen yıl bu rakam 152 milyon liraydı.

Yayın geliri dağıtımında yüzde 6’lık kısım, sezonu ilk altıda bitiren takımlar arasında başarı sırasına göre pay ediliyor. Buna göre 2018-2019 sezonunda mutlu sona ulaşacak takım, 33 milyon liralık şampiyonluk ödülünü kasasına koyacak. Lig ikincisi 26 milyon lira kazanırken, lig üçüncüsüne 21 milyon lira verilecek.

Sezonu dördüncü bitiren ekip 14 milyon, lig beşincisi 6 milyon ve ligde altıncılığa ulaşan takım da 3 milyon lira ödüle hak kazanacak. Süper Lig’de dereceye giren altı takım, yaklaşık 103 milyon lira ödeme yapılacak. Bu rakam geçtiğimiz sezon 83 milyon lirada kalmıştı.

ŞAMPİYON GALATASARAY 167 MİLYON LİRA KAZANDI

Süper Lig kulüplerine dağıtılacak olan havuzun yüzde 35’i katılım payı olarak 18 kulübe eşit bölünüyor. Yüzde 45’i performans payı yani toplanan puana göre, yüzde 11’i geçmiş şampiyonluk sayılarına ve yüzde 9’u da ilk altı sıradakilere veriliyor.

Bu yılı şampiyon olarak tamamlayan Galatasaray lige katılım payı olarak 30 milyon, eski şampiyonluklar için 54 milyon, 24 galibiyet için 52,8 milyon, 3 beraberlik için de 3,3 milyon lira gelir elde etti.

Sarı-kırmızılı kulüp ligi lider tamamlayarak şampiyonluk primi olarak da 27 milyon lira kazandı. Böylece takım, yayın gelirlerinden kaynaklanan 167,1 milyon lirayı kasasına koymuş oldu. Yeni sezonda bu rakamlar enflasyon oranında artacak.

İlginizi çekebilecek diğer haberler