International Press Agency

Belçika’da şike ve kara para soruşturmasında 9 isim tutuklandı

Belçika futbolunda gerçekleştirilen “Temiz Eller” operasyonunda 9 sanık bu sabah saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi. 19 isim ise sorgularının ardından serbest bırakıldı. Kara para aklama, dolandırıcılık ve şikeyle suçlanan isimler dün akşam saatlerinde hakim karşısına çıktı.

ŞİKE AYRI TUTULDU 

Davada kara para aklama ve dolandırıcılık konusu şikeden ayrı tutuldu. Toplam 9 isim için hapis kararı çıktı.

Bu isimler arasında menajerler Mogi Bayat, Dejan Veljkovic, Karim Mejjati ve Dragan Siljanoski, hakem Bart Vertenten, Mechelen kulübünden Thierry Steemans ve Olivier Somers, Anderlecht kulübünün eski avukatı Laurent Denis ve Dejan Veljkovic’in eşi Maria Bolgojevska bulunuyor.

Belçika’da gerçekleştirilen şike operasyonunda hakemler, menajerler ve teknik adamlar gözaltına alınmıştı.
“VELJKOVİC MAÇ AYARLADI” İDDİASI

Savcılığın iddiasına göre Veljkovic’in geçen sezonun sonunda oynanan Antwerp-Eupen ve Mechelen-Beveren maçları öncesi Mechelen kulübünden 4 kişiyle temasa geçtiği ve bu maçları etkilemeye çalıştığı belirlendi.

Ünlü menajere yöneltilen suçlamalardan biri de kara para aklama. Veljkovic’in danışmanlık, komisyon ve scouting adı altında aile üyelerine yüklü ödemeler yaptığı ve sonra bu paraların kendisi ile futbolculara geri döndüğü saptandı.

IVAN LEKO SERBEST KALDI

Soruşturmada gözaltına alınan isimlerin 19’u serbest kaldı. Bu isimler arasında yer alan Club Brugge Teknik direktörü Ivan Leko ve Anderlecht’in eski sportif direktörü Sebastien Delferiere’de serbest kalanlar arasında yer aldı.

Belçika’da şike depremi, kulüpler aranıyor

İlginizi çekebilecek diğer haberler