International Press Agency

Ekonomist Goldstein: Halk Ankara’da neler olduğuna bakıyor

New York (IPA)– New York merkezli özel araştırma grubu The Conference Board ekonomistlerinden Ken Goldstein, Türkiye’de ‘tüketici güveni’nin büyük kayıplara uğradığını söyledi.

Ekonomist Goldstein, Türkiye’de tüketici güveninin niçin düştüğünü IPA’ya değerlendirdi.

Türk halkının Ankara’daki gelişmeleri yakından takip ettiği belirten Goldstein, “Türkler Ankara’da neler olduğuna bakıyor ve bunun iyi olmadığını söylüyor. ‘Bu durum bizim işimize yaramaz’ diyor. ‘Bu adam (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan) bizden ziyade kendi işini daha çok düşünüyor’ diyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İstihdam konusunun politikacılar için zor bir konu olduğunu belirten Goldstein, insanların Erdoğan’ın bu endişelere cevap vermesi için ne kadar zorlayacağına bakılması gerektiğini belirtti.

TÜRKLER İSTİHDAM KONUSUNDA ENDİŞELİ 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın getirildiğini hatırlatan Goldstein “Türkiye ekonomisi iyi olduğu sürece, aslında çok kötü değildi. Bu olaylar olana kadar. Damadını ekonominin başına koydu. Ortalama bir Türk, iş konusunda endişeli. Halk ‘Şayet bize istihdam (Erdoğan)  sağlamayacaksan biz de başkasına bakarız (seçeriz)’ diyor. Bu doğal bir şey.” şeklinde konuştu.

Ekonomide yaşanan belirsizliklerin devam etmesinin ‘tüketicileri ihtiyatlı davranmasına’ sebep olduğunu belirten Goldstein, “Belirsizlik bir durumda tüketici geri durur, iş dünyası geri durur. Endişelere sebep olur. Ekonominin yanlış gidiyor algısı bunların oluşmasına sebep olur.” dedi. 

Amerikalı ekonomist, Türkiye ekonomisinin karşılaştığı en büyük zorluğun ise işsizlik olduğunu söyledi: “İstihdam sağlarsanız herkes sizi affeder diğerler sorunlarını görmemezlikten gelir. Yoksa kimse sizi affetmez.” 

TL’NİN DEĞER KAYBETMESİ FİYATLARI YÜKSELTTİ 

The Conference Board’un bir başka ekonomisti Ataman Özyıldırım, Türk Lirası’nın (TL) değer kaybetmesi ile birlikte fiyatların arttığını bu durumun da tüketicileri ümitsizliğe sürüklediğini söyledi. Özyıldırım, Türkiye’nin hukuk devletinden uzaklaşmadığını göstermesinin güveni artıracağını belirtti. 

Türkiye’de tüketici güveninin azalmasını ‘işsizliğin artması ve şirketlerin batmaya başlaması’ gibi faktörlere bağlayan Özyıldırım, “ABD’de görüyoruz. İstihdam ile tüketici güveni orantılı bir şekilde hareket ediyor. İstihdam arttıkça tüketici güveni de artıyor.” dedi.

The Conference Board’un bir başka ekonomist Ataman Özyıldırım Türk Lirası’nın (TL) değer kaybetmesi ile birlikte fiyatların arttığını bu durumunda tüketicileri ümitsizleştirdiğini söyledi.

Türkiye’nin bulunduğu ekonomik durumdan çıkabilmesi için ‘makro ekonomik alanda reformlar yapması’ olduğunu belirten Özyıldırım şöyle devam etti: “Reformlar ekonomik potansiyeli artırmak açısından önemli. Bunlar uzun vadede olacak şeyler. Verimliliği artırmak, eğitimi düzeltmek, iş gücü kalitesini artırmak bunlar eğitimden geçiyor. Bu gibi şeylerin yapıldığı görülmezse büyüme rakamı ne olursa olsun dışarıdaki yatırımcının güveni azalır.”

IMF İLE GÖRÜŞMEK YATIRIMCIYA GÜVEN VERİR

Türkiye’de kökleşmiş kurumların olduğunu belirten Özyıldırım, “Kişilerden ziyade kurumların devamlılığı önemli.” dedi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED), aralık ayında faiz artırımına gideceğini belirten Özyıldırım, “Faiz artışında Türkiye bütün gelişmekte olan ülkeler gibi (EM) etkileniyor, üstüne kendi iç durumunda da etkileniyor. İkisi de olumsuz etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Bir ülkenin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmesinin yatırımcılara güven verdiğine dikkat çeken Özyıldırım, Arjantin’in IMF ile görüştüğünü ancak Türkiye’nin görüşmediğini ifade etti.

İRAN YAPTIRIMLARINDA AVRUPA’YI TAKİP ETMEK LAZIM

Ekonomist Ataman Özyıldırım, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarında Avrupa ülkelerini takip edilmesi gerektiğini söyledi. Avrupa ülkelerinin İran’da bazı yaptırımlar başlattığını hatırlatarak şu değerlendirmede bulundu:

“Yaptırımlardan uzak duracaklar mı? Becerebilecekler mi? Bir açık bulup ticaret yapmaya devam edecekler mi? Bunları takip etmek lazım. Avrupa’dan İran’a yapılan yatırımların sürdürülebilirliği ve devam edecek mi etmeyecek mi?”

“En çok tüketici güvenini kaybeden ülke Türkiye oldu”

 

İlginizi çekebilecek diğer haberler